Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Cuptor electric Bosch care "prajeste" cablul de alimentare

  1. #1
    Data înscrierii
    03.04.2012
    Posturi
    1

    Cuptor electric Bosch care "prajeste" cablul de alimentare

    Am o problema ciudata:
    Am un cuptor Bosch HBA63B250 din octombrie 2011 si, pentru a treia oara, ma confrunt cu aceeasi problema:
    Desi cuptorul este in stand-by, se produce un scurtcircuit care duce la oprirea curentului electric (sare siguranta pe tot apartamentul, nu cea corespunzatoare prizei in care se afla aparatul). Motivul: cablul de alimentare se prajeste chiar la intrarea in cuptor.
    Orice alt aparat electrocasnic functioneaza perfect in respectiva priza.
    Prima astfel de problema a avut loc in noiembrie , insa la sosirea service-ului autorizat, aparatul a functionat normal la introducerea in priza si nu s-a putut diagnostica niciun fel de defectiune. Problema s-a repetat in ianuarie, de data aceasta s-a identificat problema la cablul de alimentare, care a fost inlocuit (si s-a inlocuit si dispozitivul interior de alimentare, cel care face conexiunea cu cablul).
    Acum s-a intamplat din nou, si iar e vorba de cablul de alimentare. Cei de la service l-au comandat si mi-l vor inlocui, din nou, in curand, insa asta nu cred ca rezolva problema de fond. Au spus ca la urmatoarea vizita imi vor verifica si sigurantele, poate vor masura si curentii in priza, habar n-am ce altceva...
    Problema, probabil, e la unul dintre cei 3 actori implicati:
    - priza
    - cablul
    - cuptorul
    Dar, daca priza ar avea o problema, nu ar fi trebuit sa pateasca pana acum ceva si masina de spalat vase, care se alimenteaza tot de acolo? Daca ar fi cablurile de alimentare, nu s-ar fi prajit pana acum si cel de la masina de spalat vase de care am vorbit (tot Bosch - asa ca probabiul are acelasi tip de cablu)? Plus ca oamenii de la service si cei de la Bosch mi-au zis ca nu au mai auzit de o astfel de problema, asa ca probabilitatea ca fix la mine sa nimereasca 2 cabluri defecte la rand e infinitezimala.
    Ma rog, diferenta dintre cuptor si masina de spalat ar fi afisajul electronic, care la cuptor functioneaza tot timpul. Repet, de fiecare data cablul a crapat cand cuptorul era in stand-by, deci consuma foarte putin (probabil topirea incepuse mai demult, insa abia atunci s-a produs impuscarea). Nu inteleg ce ar putea duce la prajirea lui.
    Aveti vreo idee ce ar trebui cercetat mai amanuntit, unde ar trebui cautata cauza? In ce conditii ar putea fi, totusi, o problema cu priza?
    Multumesc.

  2. #2
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    priza si sigurantele nu au nici o legatura cu acest defect trebuie inlocuit cordonul de alimentare cu unul adecvat de preferat cautati si puneti un cordon mai rezistent ...chiar daca cuptorul este Bosh cordoanele sunt de proasta calitate inlocuirea cordonului cu unul rezistent rezolva problema.

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro