Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Problema cu decodor HSS 1160NA

  1. #1
    Valentin Guest

    Problema cu decodor HSS 1160NA

    Am o problema cu decodorul meu, face stop-cadru si apoi dispare imaginea si sunetul. Am semnal 80% si calitate 60%, decodorul functioneaza la comenzi; si ca sa am din nou imagine trebuie sa il sting (circa 30 min), apoi il aprind si il las pe TVR1 (30-40 min) apoi se aprinde si functioneaza pana la urmatoarea "toana".
    Se poate face ceva??

    Multumesc anticipat

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Ai uitat sa specifici :
    Citat Postat în original de "Valentin:
    face stop-cadru si apoi dispare imaginea si sunetul
    dupa disparitia imaginii pe ecran ce apare ..?,receptorul se opreste complect ..??ce ramane afisat pe display-ul receptorului..etc este nevoie de aceste detalii pentru a sti ce sfat sa iti dau
    Trebuie reglata si antena sa ai calitate intre 80-98 %

  3. #3
    Valentin Guest
    1. Dupa disparitia imaginii ecranul ramane negru, fara sonor;
    2. Nu, receptorul functioneaza: pot sa schimbi canalele, sa intru in meniu (sa vad calitatea si semnalul,etc), sa il aprind/sting;
    3. Pe display apare numarul programului vizionat, nici un alt led aprins;
    4. Am sa incerc reglajul antenei.

    Multumesc pentru raspuns!

  4. #4
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    In acest caz este vorba de antena nu este orientata corect ..pentru a o regla bine parcurge urmatorii pasi ..
    Elevatia antenei este buna nu umbla la ea (semn 80% care este maxim )trebuie sa umbli la azimut
    Cauta un canal unde calitatea este cea mai mica ...apoi slabeste antena si misco milimetric stanga -dreapta (azimutul )pana atingi calitate 98% (acest indice este maxim )daca totusi nu reusesti ,,slabeste colierul LNB-ului si privit din spatele lui il misti spre stanga ( ora 11 ) unde locuiesti tu (Milano )trebuie sa ai semnal maxim cu o ant ofset 0.8 -0.9
    Vezi ce versiune de soft ai ,,,daca ai ( Versiunea de software 1.31 ) este ok
    Spor la treaba ...
    Posteaza ce ai rezolvat ......

  5. #5
    Valentin Guest
    Am urmat pasi dati pentru a regla calitatea, ajungand la 98% dar oscileaza intre 85% si 98% (calitatea 85% o are cand face stop-cadru sau ecranul e negru). Versiunea de soft este de 1.31 (am actualizat din nou softu dar nimic), am schimat si TV (cu unul clasic), am probat si cu un alt cablu de antena (nu nou),nimic.
    Nu stiu ce sa-i mai fac!!

    P.S.
    Cand isi revine functioneaza precum o convorbire pe webcam, avand o conexiune proasta.

  6. #6
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Citat Postat în original de Valentin
    Nu stiu ce sa-i mai fac
    Nu te descuraja...acum ca ai rezolvat cu semnalul; Da capacul jos si uitate la sursa, vezi daca nu ai condensatori umflati ,te poti uita si pe placa de baza o tensiume mare care vine de la alimentare blocheaza procesorul
    Ai mai jos poza blocului alimentare iar cum privesti poza in stanga pe placa ai scris toate tens care se duc la placa de baza..

    Bloc aliment HSS-1160NA.jpg

    Fa click pe poza si se mareste

  7. #7
    Valentin Guest
    Am verificat si nu este nici-un condensator umflat. Tensiunile nu le-am masurat pentru ca nu stiu cum (punctul unde pot fi masurate).

  8. #8
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Am sa iti dau toate tensiunile din blocul de alimentare in ordine ..+5V...+3.3V ...+5V....GDN...+8V (intre 7.1si7.8)...+12V...+23V..+30V GDN...NC...GDN aceste tens nu au valori fixe deoarece nu sunt stabilizate au o mica marja in plus sau minus ..toate tensiunile se masoara fata de masa (GDN)
    Condensatorii pot fi si devalorizati (uscati ) nu numai umflati ..
    Daca nu le ai deloc cu electronica.... I'm sorry nu am cum sa te ajut, cauta si tu pe cineva care sa te ajute receptorul il ai in Italia...???
    Daca era in tara mergeai cu el la DIGI si il rezolva imediat

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro