Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Receptorul Hyundai 1160 schimba singur canalele .

  1. #1
    Data înscrierii
    23.08.2012
    Posturi
    45

    Receptorul Hyundai 1160 schimba singur canalele .

    Mai Fratilor,ce sa mai fac cu conservele astea de la Digi ca m-au zapacit cu defectele lor in avalanse...?
    Parca in ultimul timp toate defectele se opresc la receptoarele mele din casa......:Am un receptor HSS1160 si acum imi face figura ca se schimba regulat canalele pe directia inainte,la circa un minut.
    Acest receptor este legat in serie de la LNB( Adica cablul coaxial care vine de la LNB l-am bagat in primul receptor model HSS 5160 la LNB IN si la mufa LNB OUT am iesit cu alt cablu in continuare pentr-u al doi-lea receptor HSS 1160).
    Sa aiba aceasta problema si datorita ca este legat in serie? Precizez ca nu am mai avut probleme de genul asta si este asa legat de cica 4 luni de zile.
    Am scos si bateriile de la telecomanda si tot la fel.Am mai tras de butoanele de pe aparat crezind ca sint blocate dar nimic...Mai paranoia este ca schimba canalele cind telecomandaeste indreptata spre receptor chiar si fara baterii si daca foiesc canalele inainte si inapoi si pun telecomanda in pozitie paralele cu TV-ul , nu mai am problema sta ,DAR Ledul de la receptor licareste la fiecare minut ca si cum as da comanda din telecomanda.
    Am dat si revenirile la setarile fabricantului si tot nimic...
    Please Help.

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Receptoarele sunt bune dar depinde pe ce maini incap .
    Sa funtioneze ok trebuie sa iti ei un lnb dublu si sa pleci de la acesta cu cate un cablu coaxial la fiecare receptor .ceia ce ai folosit tu este o implrovizatie si iti spun si de ce ...de ex.. pe un receptor dai un program care se prinde cu polaritate V(vertical ) iar pe celalalt receptor ai un program ce se receptioneaza pe H (orizontal )imi spui si mie ce se intampla in acet caz .......????
    -1160 pe care il banuesti defect il alimentezi doar pe el fara sa ii faci legatura cu celalalt si vezi cum se comporta ..daca tot se mai schimba canalele nu mai ai alta varianta decat sa ii faci o actualizare soft .dar cu softul nou receptorul il blochezi pe DIGI ...
    .....

  3. #3
    Data înscrierii
    23.08.2012
    Posturi
    45
    Multumesc de constatare Comfel,vada ca ai un mod bun sa respecti oamenii ...chiar daca ei nu stiu elctronica si cum sa se poarte cu receptoarele de la Digi. Ceea ce ai spus cu un LNB dublu eu nu o pot face datorita faptului ca avem o antena de diametru 1,25 cu LNB cu $ iesiri si sintem conectati 4 familii la acesta antena. Asta ar insemna sa imi montez un al doilea LNB cu suport pe aceeasi antena sau sa Imi cumpar alta ,dar e mai greu de gasit ,de montat si de aprobarile care necesita pentru montajul antenei de la Proprietari...
    Deci de asta eu am tras un singur cablu de la o iesire a LNB-ului si nu am venic cu 2 cabluri in casa la fiecare receptor in parte. Asa improvizat cum e mia mier bine pina in momentul in care a inceput sa faca figuri....Si cu schimbarea canalelor V sau H in acelasi timp de functionare intre receptoare, al doilea receptor se intrerupe semnalul pentru o secunda ,doar atit si apio merge canalul respectiv.
    Da am sa incerc si asa cu cablul doar pe HSS 1160 dar cu actualizarea softului ...ce sa zic o sa o fac daca e necesar. Apropo am citit si pe Eforum si un cetatean avea aceeasi problema cu a mea iar tu ai spus acolo ca sa dea la revenirile la setarile fabricantului...Ei uite ca la mine nu a functionat .
    Multumesc in continuare pentr-u raspunsuri iar daca contati ca am fost nepoliticos in comvorbirile din Forumulelectronistilor.ro Te rog sa ma Deloghezi .
    Multumesc pentr-u munca depusa.
    Ultima modificare făcută de Forum; 30.10.2012 la 10:27. Motiv: QUOTE inutil ,Consulta Regulamentul

  4. #4
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Ceea ce ai spus cu un LNB dublu eu nu o pot face datorita faptului ca avem o antena de diametru 1,25 cu LNB cu $ iesiri si sintem conectati 4 familii la acesta antena. Asta ar insemna sa imi montez un al doilea LNB cu suport pe aceeasi antena sau sa Imi cumpar alta ,dar e mai greu de gasit ,de montat si de aprobarile care necesita pentru montajul antenei de la Proprietari...
    Am impresia ca nu ne intelegem cand am spus lnb dublu ,m-am referit laLNB TWIN OFFSET THB-SAT adica exista lnb-uri cu 2 iesiri independente ,sa stii ca exista si cu 4 iesiri LNB QUAD OFFSET THB-SAT
    Discutiile offtopic nu isi au rostul aici ,,de pe acel forum nenorocit am plecat de aproape 1 an si ....uitate acolo sub nik nu mai exista nimic adica acolo nu mai exist dar postarile au ramas si se folosesc cei de acolo in continuare de sfaturile mele ..
    La tine cu asemenea improvizatii ma mir ca nu s-au ars ceva receptoare ..cauta un LNB cu 4 iesiri si astfel rezolvi toata problema ...
    ...


    La postari succesive te rog nu mai folosi QUOTE se supara admin Forum.....

  5. #5
    Data înscrierii
    23.08.2012
    Posturi
    45
    Salut ,probabil ca nu am am fost asa explicit : deci eu am un LNB cu 4 iesiri pe antena dar de la antena asta sintem legati 4 Familii (4 apartamente individuale) si fiecare iesire de la LNB cu cablul lui duce la cite un receptor satelit. La mine am cablul coaxial de la LNB pe pozitia (sa spunem a-2-a) duce pina in Living la un receptor 5160 si intra in mufa din spate numita LNB IN.
    De la acest receptor Din mufa LNB OUT am continuat cu cablul pina in dormitor ca sa alimentez celalalt receptor(1160 na) cu semnal( pentr-u ca altfel nu imi lua semnal,decit sa mai am un alt cablu de la Lnb,..dar asta insemnind sa am LNB cu 5 iesiri..).Deci de asta zic eu ca am receptoarele in serie de la un singur cablul care vine de la LNB. EX:LNB iesirea 2 -cablu coaxial pina in spatele HSS 5160 la mufa LNB IN,-si continui cu cablul coaxial de la LNB OUT pina la HSS 1160.
    Deci specific ca asa am mai multi cunoscuti care 2 receptoare legate doar la un singur cablu si funtioneaza bine.(nici eu nu am avut probleme de genul asta circa 3 luni de cind am al doi-lea receptor(1160 na) ).
    Inca nu am incercat ce m-ai sfatuit in legatura cu :[-1160 pe care il banuesti defect il alimentezi doar pe el fara sa ii faci legatura cu celalalt si vezi cum se comporta ..daca tot se mai schimba canalele nu mai ai alta varianta decat sa ii faci o actualizare soft .dar cu softul nou receptorul il blochezi pe DIGI ...] ;dar am sa incerc miine si am sa revin cu un raspuns.
    Mi-a mai recomandat cineva de pe un forum softpedia sa il scot din priza sau sail opresc de la buton-ul din spate si am sa fac asta seara ..la fel am sa revin cu un raspuns .
    MULTUMESC ,numai bine.

  6. #6
    Data înscrierii
    23.08.2012
    Posturi
    45
    Salut ,Am revenit cu un raspuns: Problema rezolvata,asta dupa ce am scos apartul din priza si l-am lasat fara tensiune circa 30 minute.L-am deschis si acum functioneaza fara probleme.
    Mentionez ca nu il inchid deloc (nici din telecomanda).
    Multumescs de raspunsuri ,sanatate multa!!!!

  7. #7
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Ce ai postat tu cu 30min este o vrajeala si sa iti spun de ce .efectiv cand l-ai bagat in priza din nou ai inverst stecherul in priza .eu am reparat sute de recept si cunosc toate fenomenele lor ..

  8. #8
    Data înscrierii
    23.08.2012
    Posturi
    45
    De ce crezi ca eu vorbesc la vrajeala? Nu aveam cum sa inversez stecherul pentru ca eu am stecher cu 3 lamele (englezesti) eu locuiesc in Irlanda si aici folosim cu 3 lamele.(nici daca vroiam sa fac asta nu puteam.)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro