Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Pompa ULKA EP5

  1. #1
    Data înscrierii
    08.09.2012
    Posturi
    38

    Pompa ULKA EP5

    ma ajuta cineva cu un raspuns va rog? am o pompa care nu.mi mai functioneaza si intrebarea mea e bobina de la pompa respectiva trebuie sa aiba continuitate pentru ca am masurat.o cu un multimetru si nu are ..cineva care arunca o privira la asta imi poate da un raspuns ?


    Bomba_ULKA_EP5.jpg0.jpg

  2. #2
    Trebuie sa aiba continuitate dar masoara pe scala de 10K sa vezi daca are sau nu.

  3. #3
    Data înscrierii
    08.09.2012
    Posturi
    38
    din pacate multimetru care il am nu are puterea de a masura pe 10k :P doar pe 20k sau mai jos 2000ohmi oricum pe nici una din astea nu are continuitate ...sa inteleg ca asta nu se poate repara ?


    _________________________________

    la 220 V
    _____________________________________
    faza e ca bobina respectiva e turnata ...nu vad cum ash putea desface asa ceva doar sa fie taiata
    Ultima modificare făcută de Forum; 04.12.2012 la 11:06. Motiv: Rog nu mai postati consecutiv folositi Editează post

  4. #4
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Fiind alimentata la 220 v rezistenta bobinajului sa fie peste 10k (in acest sens are dreptate dan cod )trebuie sa o masori cu un aparat de masura poate fi si analog dar care sa masoare peste 10k ..masoara tens la capetele bobinei si daca ai 220v posibil sa fie intrerupta ..iti mai vand un pont alimenteaza bobina si in gaura din mijloc introdu un cui sau ceva metalic si vezi ce se intampla deoarece aceasta bobina formeza un camp electromagnetic daca nu se intampla nimic bobina este intrerupta ...si ...alta

  5. #5
    Se pare dupa discutii ca este intrerupta.ori rebobinata ori alta in loc.

  6. #6
    Data înscrierii
    08.09.2012
    Posturi
    38
    am alimentat bobina si am introdus un cui si se are o foarte usoara atragere magnetica de carcasa de metal in care e pusâ bobina ... aku ..ma gandesc daca ar fi intrerupta nu ar avea delok nu :P

  7. #7
    Daca nu arata continuitate sigur e intrerupta.

  8. #8
    Data înscrierii
    08.09.2012
    Posturi
    38
    ok va multumesc tuturor pentru timpul acordat sanatate si numai bine .

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro