Buna,
incerc sa construiesc comanda pt automatizare pentru actionarea unui actuator; M-am impotmolit chiar la final si am nevoie de ajutor din partea cuiva mai "batran si intelept la minte".
Montajul de care am eu nevoie este unul care dupa inchiderea unui intrerupator, sa aiba pe iesire asteapta un interval de timp (~0.5 sec), dupa care trece pe "hi" si sta starea asta ~0.3 ... 1 sec apoi revine pe "low" si sta asa pana cand nu se deschide si reinchide intrerupatorul;
Mai jos este o schema la care m-am gandit eu, folosesc un numarator johnson (hef4017) ce primeste clock de la un lm555; portul Q2 intra intr-un transistor ce comanda un releu.
Johnson.jpg
Cand contactul se inchide, "Carry over" (pin 12) ar trebuii sa fie pe "hi" si sa alimenteze oscilatorul. La fiecare impuls al acestuia ar trebuii sa comute starea porturior (de la Q0 in sus); In momentul in care primeste al 5-lea impuls "carry over" ar trebuii sa treaca pe "low" astfel oprind oscilatorul. Ciclul ar trebuii sa se repete cand se deschide si reinchide intrerupatorul;

Din pacate, ceva nu functioneaza cum trebuie. Nu stiu exact ce, dar uneori inchid intrerupatorul si nu se intampla nimic. Alteori, inchid intrerupatorul si tine permanent releul conectat. E ceva gresit in schema? Ar trebuii sa folosesc un mosfet de exemplu comandat in gate de “carry out” pentr a alimenta oscilatoul? Sau sa nu folosesc carry out? Este bine ca am pus 600 ohm in baza tranzitorului?