Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Doresc Indrumator/Indrumare Specializata.

  1. #1
    Data înscrierii
    19.02.2013
    Posturi
    3

    Doresc Indrumator/Indrumare Specializata.

    Sunt mai mult decat sigur ca am nimerit pe forumul perfect. Am tot urmarit "din umbra" diferite subiecte si am ramas placut surprins de profesionalismul cu care se raspunde unei intrebare. Sunt mai mult decat un incepator, dar ceea ce vreau eu sa fac , din punctul meu de vedere nu este deloc complicat. Am nevoie sa intru in legatura cu un Profesionist in d`ale Electronicii pentru anumite sfaturi. In mare parte vreau sa fac un joc de lumini format din 6/12 led`uri. . Multumesc

  2. #2
    Spune ce anume vrei sa faci cu el.

  3. #3
    Data înscrierii
    01.01.1970
    Posturi
    0

  4. #4
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Spune la ce ti ar trebui un asemenea montaj si vom gasi o schema corespunzatoare , si vei fi indrumat de pe acest forum daca vei intimpina dificultati in realizarea montajului .....

  5. #5
    Data înscrierii
    14.12.2014
    Posturi
    11
    Buna,

    Dragii mei, sunt noua pe forum, abia m-am inscris, nu cunosc pe nimeni si de aceea am decis sa scriu in cadrul acestui topic pt ca si eu sunt in cautarea unui mentor, indrumator in electronica si de ce nu, buni prieteni electronisti.

    Eu sunt din Brasov, am 26 ani si caut buni electronisti din zona, pt a lega frumoase si strasnice prietenii cu oameni cu care am afinitati si subiecte comune de discutii.

    Nu am absolvit inca facultatea, insa chiar si asa sunt pasionata de electronica, am fost eleva a cercului de electronica, la Palatul pionierilor, am urmat o postliceala tehnica, dupa absolvirea unui liceu teoretic, de traditie, din Brasov si de atunci viata mea graviteaza in jurul electronicii, sub toate formele: job, hobby, cursuri de calificare, insa nu am reusit sa-mi fac prieteni electronisti desi tare mi-as fi dorit, insa cum lucrez intr-un colectiv preponderent alcatuit din femei, nu-i de mirare...deci il rog pe Mos Craciun, pe aceasta cale sa-mi aduca in tolba lui, multi prieteni electronisti din Brasov sau imprejurimi...sper ca de pe acest forum va ajunge scrisoarea mea catre Mos Craciun si va raspunde cineva la friend request-ul meu.

    In speranta unui raspuns, va multumesc.

    PS: am omis sa specific ca pasiunea asta e de mica, de cand imi placea sa desurubez orice gaseam prin casa si cand am crescut am realizat ca asta e si drumul pe care vreau s-o apuc, adica reparatii TV, radio si domotica, chiar daca incepe sa fie un domeniu de nisa...
    Am lucrat si in IT, automotive, electrotehnica...dar tot depanarea ramane pasiunea nr. 1
    Ultima modificare făcută de Mila26; 14.12.2014 la 23:57.

  6. #6
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Ca sa lucrezi in depanare ai nevoie de anumite cunostinte ; notiuni elementare despre electronica (posibil sa le ai ), citirea si interpretarea unei scheme electronice ,recunoasterea componentelor din acea schema (rezist ,cond ,trz ,ci etc ) valoarea & rolul lor in acea schema,, .daca discutam despre o schema tv .recunoasterea si delimitarea etajelor (aliment .sunetul ,video etc ) ..ia-o step by step si vei invata sa lucrezi in depanare ....
    Si nu in ultimul rand trebuie sa detii un mic laborator dotat cu strictul necesar ,

    http://www.unibuc.ro/prof/dinca_m/mi...29cap_1_v3.pdf

  7. #7
    Data înscrierii
    14.12.2014
    Posturi
    11
    Buna ziua,

    Multumesc frumos pt carte, stimate domn. Daca cumva se gaseste de cumparat in librarii sau eventual chiar si la anticariate, mi-o voi cumpara negresit.

    Eu am invatat dupa alte carti, pe care le-am primit cadou de la un domn inginer electronist din Bucuresti, dar vreau sa mi-o achizitionez si pe aceasta.

    Legat de laborator, am tot ce-mi trebuie, mi-am incropit un mic atelier, si intentionez de anul viitor sa ma inscriu la facultate.

    Legat de indrumator, mai mult am nevoie de prieteni adevarati, studenti sau fosti studenti la electronica, cu care sa ma consult, pt ca ucenicia mi-am facut-o la locurile de munca avute, deci nu am nevoie de pregatire de la zero si in plus prefer studiul individual, completat de intrebari adresate prietenilor...
    Ehhei eu visez la acel fel de prietenie, in care sa-mi chem prietenul, bun electronist, acasa, sa mesterim impreuna, 7 zile din 7, sa-l intreb punctual doar acolo unde nu inteleg sau nu stiu, in rest, sa iesim la teatru, cinema, in timpul liber, sau de ce nu, vara, cu masina, in strainatate. Caut un electronist pasionat, caruia sa-i placa sa imbine utilul cu placutul si sa-mi ofere si mie din vastele cunostinte...Dar cine stie poate in facultate sa gasesc astfel de persoane, sau poate in perioadele de practica, vara.
    Am remarcat ca electronistii sunt tot mai rari si greu de gasit si de aceea speram sa gasesc pe forum...

    Imi cer scuze ca va raspund cu intarziere, insa am doua job-uri si atunci timpul imi e potrivnic.

    Multumesc.

    Cu deosebit respect si recunostinta,
    Mila
    Ultima modificare făcută de Mila26; 16.12.2014 la 14:49.

  8. #8
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Daca intradevar esti pasionata te felicit ...
    citeste ce am postat eu aici ;http://www.forumulelectronistilor.ro...pre-Capacitati
    http://www.forumulelectronistilor.ro...pre-Rezistoare
    As dori sa stiu ce nu prea stii sa iti dau materiale (pdf) de invatat ....!!!!!!!!!!

  9. #9
    Data înscrierii
    14.12.2014
    Posturi
    11
    Multumesc pt amabilitate, insa nu teoria imi lipseste, cat practica, si un om sub indrumarea si atentia caruia sa repar TV, radio si electrocasnice, cel putin in weekend-uri, daca 7 zile din 7, nu s-ar putea. Am acasa, o biblioteca plina de carti tehnice. Munca mi-o desfasor in industria automotive si in birotica si papetarie, deci primul job are mai mare legatura cu electrotehnica. Avand actualmente doua contracte pe care trebuie sa le onorez, nu am cum sa visez la a lucra intr-un service autorizat reparatii TV, radio si electrocasnice, si cu atat mai putin in conditiile in care nu am experienta vasta, tot ce am reparat a fost prin casa, doua combine audio, un radio, casti, instalatii de brad, un joc pe tv, tableta, pc, laptop si ceasuri digitale si asta fara schema in fata, ci doar ghidata de intuitie, acuitate vizuala si bun simt...e drept ca am lucrat intr-un service IT, la 19 ani, insa sa repari un PC sau laptop nu este atat de greu, ca repararea unui TV. Dupa schema electronica, am lucrat doar cand am realizat cablaje si a trebuit sa le proiectez pe foaie milimetrica sau in Electronics Workbench(in special pt porti logice) sau cand am lucrat pe rework, intr-o firma de echipamente de retea, pt a descoperi defectul.
    Multumesc inca o data.

    Sarbatori fericite!
    Ultima modificare făcută de Mila26; 17.12.2014 la 12:42.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro