Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Trimax SM 2500 satfinder satellite meter

  1. #1
    Data înscrierii
    30.06.2011
    Posturi
    677

    Trimax SM 2500 satfinder satellite meter

    Citat Postat în original de cipass Member Visitor
    Bun gasit tuturor!
    Am achizitionat acest aparat ptr detedectia satelitilor TRIMAX SM 2500 cu ceva timp in urma (4 ani), de la un prieten care a fost in vizita in SUA. Foarte multumit, facil in a lucra cu el si fara a pierde timp in a cauta un satelit. Dar, pentru ca intotdeauna exista si un "dar", anul trecut am facut o vizita in Spania unui prieten care m-a rugat sa-mi aduc si scule sa-i pun pe pozitie o antena satelit ptr. Dolce. Totul a mers OK. La intoarcere, la aeroport la control, am fost pus sa trec din nou prin scaner ptr. ca nu stiu ce li s-a parut celor de la control ca ar fi acest aparat, desi m-au obligat sa-l scot din bagaj, dar a ramas pe banda scaner-ului, probabil au marit puterea de scanare sau altceva ce au facut nu stiu, dar aparatul meu TRIMAX SM 2500, nu mai functioneaza. La apasarea butonului Power, se aprind toate ledurile si atit! La apasarea sa din nou, se sting toate. Nu poti intra in MENU, nu se aprinde display-ul, nu ia nici o comanda. Am luat legatura cu cei din SUA, dar ei mi-au spus ca nu se aprinde din cauza bateriei! Aparatul face la fel si conectat la retea; in plus, bateria se incarca, iar daca il las asa aprins ca in situatia mai sus aratata, se consuma bateria in citeva ore si se stinge. Dupa aceea, pus la incarcat, ia 4-5 ore pina se incarca si indicatorul trece in pozitia "incarcat". Deci bateria nu e, clar! Nu pot sa-l resetez ptr ca nu vede PC-ul ca m-as fi conectat la portul sau USB. Este sigilat si pina acum nu am gasit nici un indiciu pentru defectul lui. Are cineva de aici o solutie sau idee cu care m-ar putea ajuta? Multumesc
    .........
    Ultima modificare făcută de comfel; 01.06.2014 la 20:08. Motiv: Multumesc apaxtc

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Scuze dar este vina ta (probabil nu ai stiut )la avion asemenea scule se trec fara baterii in Trimax si se pune in cos impreuna cu telef mobil si altele sau in bagajul de cala ..sa dus .slabe sperante .totusi am sa ma documentez si am sa revin ...

  3. #3
    Data înscrierii
    01.06.2014
    Posturi
    1
    Multumesc pentru bunavointa de a-mi raspunde. Trebuie sa fac o precizare: Aparatul este sigilat si are acumulator Li-Ion. Este inaccesibil. Nu poate fi decuplat. Probabil era eficient sa fi trecut cu el descarcat, dar nu spune nimic in documentatia lui in aceasta directie. In plus, a fost adus din SUA, trecut prin o multime de controale si la mine la dus si la destinatie, apoi la intors, iar cind am ajuns acasa am descoperit nefunctionalitatea sa. Probabil e un circuit comutator sau procesor, dar nu am nici o schema, iar cei de la TRIMAXMETERS mi-au propus sa-l trimit in SUA, dar trecusera 3 ani de cind il cumparasem si nu mai avea garantie. Si ei continuau sa sustina ca e de vina bateria, ceea ce e absurd. Am explicat ca sta aprins cu toate ledurile 6-8 ore pina se epuizeaza bateria, iar apoi, pus la incarcat, dureaza cele cca 4 ore ciclul normal de incarcare. Nu am absolut nici o schema sau un indiciu asupra piesei vinovate. Multumesc.

  4. #4
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Eu am lucrat cu Trimax SM 4500 ,ceia ce spui tu undeva ai gresit ,dar in sfarsit am sa iau legatura cu reprezentanta Italia sa vedem ce spun ei (am sa le arat postarile ).......

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro