Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Cruise Control Honda accord

  1. #1
    Data înscrierii
    11.08.2014
    Posturi
    2

    Lightbulb Cruise Control Honda accord

    Salut,

    Masina mea nu are Cruise control.
    Honda Accord 2010.
    Nu se poate pune la reprezentanta - nu are un modul din fabrica
    Intrebarea mea este: se poate pune ceva intre pedala de acceleratie (drive by wire) si cablaj in asa fel incat sa isi mentina aceleasi valori la acceleratie (nu si la viteza - mai complicat) in momentul in care nu mai apas acceleratia?
    Bineinteles, un releu trebuie sa decupleze sistemul la apasarea franei (masina are cutie automata).
    Pedala de acceleratie are 4 fire (cred) care ar trebuie sa controleze clapeta de admisie si kick down ma gandesc ...Kick down nu imi trebuie decat cand apas pedala pana la capat.
    O alta varianta ar fi cu un potentiometru care controleaza strict clapeta de admisie, iar schimbarea de pe clapeta de acceleratie pe acest potentiometru sa se faca cu ajutorul unui releu de comanda.
    Se poate face ceva?
    Ultima modificare făcută de David; 11.08.2014 la 13:00.

  2. #2
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    "Pedala de acceleratie are 4 fire",aceste 4 fire reprezinta 4 "ploturi",ce suporta un anumit curent de comanda.-Sugestie, remediati defectiunea circuitului respectiv asa cum e, fara sa,aduceti modificari in instalatia masinii.Orice interventie neomologata atrage dupa sine disfuncionalitati ale ei.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 19.08.2014 la 23:54.

  3. #3
    Data înscrierii
    11.08.2014
    Posturi
    2
    Salut,

    Masina mea nu are Cruise control.
    Honda Accord 2010.
    Nu se poate pune la reprezentanta - nu are un modul din fabrica
    Intrebarea mea este: se poate pune ceva intre pedala de acceleratie (drive by wire) si cablaj in asa fel incat sa isi mentina aceleasi valori la acceleratie (nu si la viteza - mai complicat) in momentul in care nu mai apas acceleratia?
    Bineinteles, un releu trebuie sa decupleze sistemul la apasarea franei (masina are cutie automata).
    Pedala de acceleratie are 4 fire (cred) care ar trebuie sa controleze clapeta de admisie si kick down ma gandesc ...Kick down nu imi trebuie decat cand apas pedala pana la capat.
    O alta varianta ar fi cu un potentiometru care controleaza strict clapeta de admisie, iar schimbarea de pe clapeta de acceleratie pe acest potentiometru sa se faca cu ajutorul unui releu de comanda.
    Clapeta nu este stricata, vreau doar sa pot fixa deschiderea clapetei de admisie de la un alt potentiometru montat pe volan sau chiar si pe consola centrala a masinii. Se poate face ceva?

  4. #4
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Rog postati aici in continuare nu mai deschideti alte topicuri ....

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro