Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Antena Tagra CB - RML 145 - 27MHz .

  1. #1
    Data īnscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587

    Antena Tagra CB - RML 145 - 27MHz .

    s-l400.jpg Antena Tagra - CB - RML 145 -27MHZ . Este singura antena CB pe care nu reusesc s-o calibrez pentru un SWR mic de 1,2 - 1. . Aceasta mi-a venit cu un spic de 1,20m īn loc de 1,60m asa cum prevede īn prospectul aceste-i antene . Īntrbare ; Calibrarea nu poate fi facuta datorita spicului scurt de 1,20m ? Datele ei tehnice sunt urmatoarele: Tip Lamda 5-8 . P=150W . Cīstig 3,5...5,9dB . R.O.E. -SWR- T.O.S. 1,2:1 . Conector UHF. Polariz. Verticala . Tip reglare ajustabila . Lungine spic original 1,60m . greutate 0,56Kg. Mentionez ca ca bobinele sun īn stare perfecta , lipiturile le-am refacut , totul corespunde din punct de vedere tehnic īnsa calibrarea nu poate fi facuta pt. un swr cit de cit mic , acesta este peste 5 - 8 . Problema Planului de masa nu se pune , are talpa magnetica . Nu sunte-ti de parere ca spicul nu este al ei si este pre-a mic ? Vreau si parere-a celorlalti colegi mai specializati īn transmisii CB . Mentiune - Spicul prezent de 1,20m nu s-ar vede ca este taiat deoarece are surub cu imbus de reglaj si nu se cunosc urme de taiere.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 25.08.2021 la 20:23.

  2. #2
    Data īnscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Nu mai e nimeni cu mine pe-aici ?
    Ultima modificare făcută de vali 52; 28.08.2021 la 09:19.

  3. #3
    Data īnscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Citat Postat īn original de ion mechenici Vezi post
    Nu mai e nimeni cu mine pe-aici ?
    Nu e poate regla din cauza bobinei,aceasta a fost proiectata pentru o sarma de 1,6 m in cazul tau trebuie cautat_a o sarma de 1.6 m sau modificata bobina
    am intalnit asemenea cazuri ,

  4. #4
    Data īnscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Multumesc Vali . Deci nu m-am īnselat . Am comandat deja sīrma de 1,6m , este cineva pe o.l.x. care le face din bronz de o calitate impecabila .

  5. #5
    Data īnscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Citat Postat īn original de ion mechenici Vezi post
    Multumesc Vali . Deci nu m-am īnselat . Am comandat deja sīrma de 1,6m , este cineva pe o.l.x. care le face din bronz de o calitate impecabila .
    Tija pentru antena cb trebuie sa fie de calitate( otel carbonic )de aceste tije ,popular sarme depinde buna functionare a antenei

  6. #6
    Data īnscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    De acord . Am primit tija spic de 160cm , tot nu am reusit sa reduc SWR-ul pīna nu am modificat (redus) bobina trapp cu 1 spira de la 5 la 4 spire bag-seama NU pre-a era Lamda 5 pe 8, cu 5 spire pe bobina trapp, pentru spic de 1,6m . In acest fel am reusit sa aduc antena īn parametri dupa cum urmeaza : Canal 1 = swr 1,2 . Cnal 40 = swr 2 . Canal 22 =swr 1,3 . Am in acest fel receptie si emisie in linie dreapta (la ses) 12 ...15Km . 29785_tjw6upndl.jpg Bobina trap este ce-a de jos dinspre planul de masa . Am pus o poza asemanatoare despre bobine deoarece antena am asamblat-o si calibrat definitiv . Cu bine .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 04.09.2021 la 14:06.

  7. #7
    Data īnscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Citat Postat īn original de ion mechenici Vezi post
    De acord . Am primit tija spic de 160cm , tot nu am reusit sa reduc SWR-ul pīna nu am modificat (redus) bobina trapp cu 1 spira de la 5 la 4 spire bag-seama NU pre-a era Lamda 5 pe 8, cu 5 spire pe bobina trapp, pentru spic de 1,6m . In acest fel am reusit sa aduc antena īn parametri dupa cum urmeaza : Canal 1 = swr 1,2 . Cnal 40 = swr 2 . Canal 22 =swr 1,3 . Am in acest fel receptie si emisie in linie dreapta (la ses) 12 ...15Km . 29785_tjw6upndl.jpg Bobina trap este ce-a de jos dinspre planul de masa . Am pus o poza asemanatoare despre bobine deoarece antena am asamblat-o si calibrat definitiv . Cu bine .
    Este curios .cat a iesit swr cu tija noua fara sa faceti modificari ?
    Acum este ok ,pentru un swr cat mai mic (1.1/1.4 ) antena trebuie sa fie amplasata exact pe mijlocul cupolei ,cablu pana la startie trebuie sa nu faca bucla iar in timpul masurarii usile si geamurile masinii trebuie sa fie inchise
    Un SWR de 1.2 la o antena este foare bun ,nu influienteaza emisia ,proiectantul acerstor antene dau marja 1.2 -1.4

  8. #8
    Data īnscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Citat Postat īn original de ion mechenici Vezi post
    De acord . Am primit tija spic de 160cm , tot nu am reusit sa reduc SWR-ul pīna nu am modificat (redus) bobina trapp cu 1 spira de la 5 la 4 spire bag-seama NU pre-a era Lamda 5 pe 8, cu 5 spire pe bobina trapp, pentru spic de 1,6m . In acest fel am reusit sa aduc antena īn parametri dupa cum urmeaza : Canal 1 = swr 1,2 . Cnal 40 = swr 2 . Canal 22 =swr 1,3 . Am in acest fel receptie si emisie in linie dreapta (la ses) 12 ...15Km . 29785_tjw6upndl.jpg Bobina trap este ce-a de jos dinspre planul de masa . Am pus o poza asemanatoare despre bobine deoarece antena am asamblat-o si calibrat definitiv . Cu bine .
    Nu trebuia sa umbli la bobina ,acum de fiecare data cand vrei sa schimbi sarma nu iti va mai iesi swr prin reglaj clasic

  9. #9
    Data īnscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Sunt convins. Nu am de ce sa mai umblu la reglajele calibrarii aceste-i antene ca si asa am pierdut destul timp cu ia . Swr-ul obtinut cit de cit de 1,3 pe canalul 22 ma interesat ce-l mai mult , merge excelent pe 10...15Km, n-am de ce sa mai umblu la ia .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 18.11.2021 la 22:09.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro